Confused about all the awards out there? Is the awards watch making you dizzy? Wondering who one Golden Globes last night?

Don't worry, Sci Fi Squad is here to help, including the four wins for science fiction themed films last night at the Golden Globes. With 15 major awards of varying mileage, there's a lot to track. And that's not even including the regional and critic associations (although the two press awards listed below qualify, they get international attention).

20 films/shows with science fiction themes have received nominations, with Star Trek, District 9, True Blue, Avatar, Lost and Up topping the lists (in that order). I am shocked Moon hasn't done as well as I'd hoped, but it did garner several early awards. Keep in mind the Oscars and the BAFTAs aren't officially announced yet, and the films currently listed are from the "long lists" which list the eligible films that the official nominations will be culled from.

The list below includes the nominations and the early awards given in December and early January that relate to science fiction themed films. Still, that's 21 productions all told, with 99 nominations to date, and 9 wins, with the two biggest organizations yet to announce nominations. That's not to mention the three awards to individuals.

Take a look, and tell us what you think; is science fiction becoming respectable? We'll keep updating this article during the awards season as the winners are announced.


ADG Awards (Art Directors Guild) - AWARDED
Number of Nominations:
3 in 1 category
Wins: 1
Awarded: February 13th

- Excellence in Production Design Awards for Fantasy Film: Avatar (Rick Carter, Robert Stromberg)- WIN, District 9 (Philip Ivey), and Star Trek (Scott Chambliss)

ACE Eddie Awards (America Cinema Editors) - AWARDED
Number of Nominations:
5 in 4 categories
Wins: 1
Awarded: February 14th

- Best Edited Feature (Dramatic): Avatar (Stephen Rivkin, John Refua & James Cameron), District 9 (Julian Clarke) and Star Trek (Maryann Brandon & Mary Jo Markey)
-Best Animated Feature Film: Up (Kevin Nolting) WON
- Best Edited One-Hour Series for Commercial Television: Lost : ""The Life and Death of Jeremy Bentham"" (Christopher Nelson)
- Best Edited One-Hour Series for Non-Commercial Television: True Blood: ""Hard-Hearted Hannah"" (Louise Innes)


WGA Awards (Writer's Guild)

Number of Nominations:
4 in 4 categories
Wins: tbd
Awarded: February 20th

- Best Original Screenplay: James Cameron (Avatar)
- Best Adapted screenplay: Roberto Orci and Alex Kurtzman (Star Trek)
- Best Written Drama Series: Lost, Written by Carlton Cuse, Adam Horowitz, Melinda Hsu Taylor, Edward Kitsis, Damon Lindelof, Greggory Nations, Kyle Pennington, Elizabeth Sarnoff, Brian K. Vaughan, Paul Zbyszewski; ABC
- Best Episodic Drama - Any Length - One Airing Time: "I Will Rise Up" (True Blood), Written by Nancy Oliver; HBO


ASC Awards (American Society of Cinematographers)
Number of Nominations:
1 in 1 category
Wins: tbd
Awarded: February 27th

- Outstanding Achievement in Cinematography: Mauro Fiore, ASC for Avatar
- ASC Presidents Award: Sol Negrin, ASC
- Outstanding Achievement in Episodic/Pilot Television: Glen Winter (Smallville, "Savior"episode)


BAFTAs (Orange British Academy Film) - ANNOUNCED
Number of Nominations:
21
Wins: tbd
Awarded: February 21st
- Best Film: Avatar
- Outstanding British Film: Stuart Fenegan, Trudie Styler, Duncan Jones, Nathan Parker (Moon)
- Best Director: James Cameron (Avatar), Neill Blomkamp (District 9)
- Best Adapted Screenplay: Neill Blomkamp/Terri Tatchell (District 9)
- Best Original Screenplay: Pete Docter and Bob Peterson (Up)
- Best Editing: Stephen Rivkin, John Refoua, James Cameron (Avatar), Julian Clarke (District 9)
- Best Special Visual Effects: Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham, Andrew R. Jones (Avatar), Dan Kaufman, Peter Muyzers, Robert Habros, Matt Aitken (District 9)
- Best Sound: Christopher Boyes, Gary Summers, Andy Nelson, Tony Johnson, Addison Teague (Avatar), Roger Guyett, Russell Earl, Paul Kavanagh, Burt Dalton (Star Trek)
- Best Production Design: Rick Carter, Robert Stromberg, Kim Sinclair (Avatar), Brent Burge, Chris Ward, Dave Whitehead, Michael Hedges, Ken Saville (District 9), Peter J. Devlin, Andy Nelson, Anna Behlmer, Mark Stoeckinger, Ben Burtt (Star Trek), Tom Myers, Michael Silvers, Michael Semanick, Doc Kane (Up)
- Best Cinematography: Mauro Fiore (Avatar), Trent Opaloch (District 9), Javier Aguirresarobe (The Road)
- Best Animated Film: Pete Docter (Up)
- Best Music: James Horner (Avatar), Michael Giacchino (Up)

Independent Spirit Awards (Film Independent)
Number of Nominations:
6 nominations in 6 categories
Wins: tbd
Awarded: March 3rd

- Best First Feature: Paranormal Activity (Oren Peli, Jason Blum)
- Best First Screenplay: Sophie Barthes (Cold Souls)
- Best Supporting Female: Dina Korzun (Cold Souls)
- Best Supporting Male: Jemain Clement (Gentlemen Broncos)
- Best Cinematography: Andrij Parekh (Cold Souls)
- Truer Than Fiction Award: Jessica Oreck (Beetle Queen Conquers Tokyo)

The Oscars (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) -NOMINATIONS ANNOUNCED
Number of Nominations:
18
Wins: tbd
Awarded: March 7th
- Best Motion Picture of the Year: Avatar, District, Up
- Best Animated Feature: Up
- Achievement in Directing: Avatar
- Adapted Screenplay: Neill Blomkamp and Terri Tatchell (District 9)
- Original Screenplay: Bob Peterson, Pete Docter, Tom McCarthy (Up)
- Achievement in Film Editing: Avatar, District 9
- Achievement in Makeup: Star Trek
- Achievement in Music Written for Motion Pictures (Original Score): James Horner (Avatar), Michael Giacchino (Up)
- Achievement in Eound Editing: Christopher Boyes and Gwendolyn Yates Whittle (Avatar), Mark Stoeckinger and Alan Rankin (Star Trek), Michael Silvers and Tom Myers (Up)
- Achievement in Sound Mixing: Christopher Boyes, Gary Summers, Andy Nelson and Tony Johnson (Avatar), Anna Behlmer, Andy Nelson and Peter J. Devlin (Star Trek), Greg P. Russell, Gary Summers and Geoffrey Patterson (Transformers: Revenge of the Fallen)



NBR Awards (National Board of Review) - AWARDED
Wins:
4
Awarded: December 3rd

- Top Ten Films: Star Trek
- Top Independent Films: District 9, Moon
- Spotlight Award for Best Directorial Debut: Duncan Jones (Moon)
- Best Animated Feature: Up

BIFA Awards (British Independent Film) - AWARDED
Wins: 2
Awarded: December 6th

- Best British Indepedent Film: Moon
- Douglas Hickox Award for Best Debut Director: Duncan Jones (Moon)

People's Choice Awards - AWARDED
Number of Nominations:
18 in 13 categories
Wins: 1
Awarded: January 6th

- Favorite Movie Actor: Hugh Jackman
- Favorite Action Star: Hugh Jackman (WON)
- Favorite Breakout Movie Actor: Chris Pine, Zachary Quinto
- Favorite Breakout Movie Actress: Zoe Saldana
- Favorite Independent Movie: District 9, Paranormal Activity
- Favorite On-Screen Team: Daniel Henney, Dominic Monaghan, Hugh Jackman, Liev Schrieber, Ryan Reynolds & Will.I.Am, X-Men Origins: Wolverine. Shia Labeouf & Megan Fox, Transformers: Revenge of the Fallen
- Favorite Movie: Star Trek
- Favorite TV Drama: Lost
- Favorite TV Drama Actor: Matthew Fox
- Favorite TV Drama Actress: Anna Paquin
- Favorite TV Obsession: True Blood
- Favorite New TV Drama: FlashForward, V
- Favorite Franchise: Star Trek, Transformers, X-Men
- Favorite SCI FI/Fantasy Show: Heroes, Lost, True Blood


Satellite Awards (International Press Academy) - AWARDED

Number of Nominations: 13 nominations in 8 categories
Wins: 2
Awarded: December 20th

- Motion Picture, Animated Or Mixed Media: Up (Disney - Pixar), Cloudy with a Chance of Meatballs (Columbia Pictures)
- Director: Neill Blomkamp (District 9)
- Screenplay, Adapted: Neill Blomkamp & Terri Tatchell (District 9)
- Original Score: Michael Giacchino Up
- Visual Effects: Scott Farrar, Scott Benza, Wayne Billheimer, John Frazier Transformers: Revenge of the Fallen, Robert Habros, Charlie Bradbury, Stephen Pepper, Winston Helgason District 9, Volker Engel, Marc Weigert, Mike Vezina 2012 (WON)
- Film Editing: Julian Clarke District 9, David Brenner, Peter S. Elliot 2012
- Sound (Mixing & Editing): Cameron Frankley, Mark Ulano, Richard Van Dyke, Ron Bartlett, Doug Hemphill Terminator Salvation, Ethan Van Der Ryn, Erik Aadahl, Geoffrey Patterson, Gary Summers, Greg P. Russell, Paul N.J. Ottosson, Michael Mcgee, Rick Kline, Jeffrey J. Haboush, Michael Keller 2012 (WON)
- Art Direction & Production Design: Barry Chusid, Elizabeth Wilcox 2012


Golden Globes - AWARDED
Number of Nominations:
8 in 7 categories
Wins: 4
Awarded: January 17th

- Best Picture - Avatar WON
- Best Animated Feature Film: Cloudy With A Chance Of Meatballs (Columbia Pictures and Sony Pictures Animation; Sony Pictures Releasing), Up (Walt Disney Pictures/PIXAR Animation Studios; Walt Disney Studios Motion Pictures)- WON
- Best Director - Motion Picture: James Cameron (Avatar) - WON
- Best Screenplay - Motion Picture: Neill Blomkamp, Terri Tatchell (District 9)
- Best Original Score - Motion Picture: Michael Giacchino - Up - WON, James Horner (Avatar)
- Best Original Song - Motion Picture: "I See You" – Avatar (Music By: James Horner and Simon Franglen, Lyrics By: James Horner, Simon Franglen and Kuk Harrell)
- Best Television Series - Drama: True Blood (HBO - Your Face Goes Here Productions in association with HBO Entertainment)
- Best Performance by an Actress In A Television Series - Drama: Anna Paquin (True Blood, HBO)


SAG Awards (Screen Actors Guild) - AWARDED
Number of Nominations:
4 in 3 categories
Wins: 1
Awarded: January 23rd

- Outstanding Performance by an Ensemble in a Drama Series: True Blood (HBO)
- Outstanding Performance by a Stunt Ensemble in a Motion Picture: Star Trek (Paramount Pictures) WON, Transformers: Revenge of the Fallen (Paramount Pictures)
- Outstanding Performance by a Stunt Ensemble in a Television Series: Heroes (NBC)


PGA Awards (Producers Guild) - AWARDED
Number of Nominations:
9 nominations in 5 categories
Wins: 3
Awarded: January 24th

- Darryl F. Zanuck Producer of the Year Award in Theatrical Motion Pictures: Avatar (James Cameron, Jon Landau), District 9 (Carolynne Cunningham, Peter Jackson), Star Trek (J.J. Abrams, Damon Lindelof), Up (Jonas Rivera)
- PGA Producer of the Year Award in Animated Theatrical Motion Pictures: 9 (Awaiting final credit determination), UP (Jonas Rivera) WON
-
2010 Vanguard Award: Josh Whedon (award announced in November)
- 2010 David O. Selznick Achievement Award in Motion Pictures: John Lasseter (award announced in October)
- Norman Felton Producer of the Year Award in Episodic Television - Drama: ABC's Lost, HBO's True Blood


DGA Awards (Directors Guild) - AWARDED
Number of Nominations:
2 in 2 categoies
Wins: 0
Awarded: January 30th

- Outstanding Directorial Achievement in Feature Film: James Cameron (Avatar),
- Outstanding Directorial Achievement in Dramatic Series Night: Jack Bender (Lost "The Incident, Parts 1 & 2")

That's it for now. Remember, we'll keep updating until the Oscars are awarded.